murat-usanmaz-biyografi

HER ŞEY BİR HAYALE İNANMAKLA BAŞLADI

Çalışmalarına İspanya’da devam eden Usanmaz İstanbul’da dünyaya geldi. Profesyonal yardım almadan kendi kendine gitar çalmaya başladı.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Gitar Bölümü’nden mezun olduktan sonra Paris l’École Normale de Musique’de konsertistlik okudu.

Çin, Cezayir, Almanya, Fransa, İspanya, Finlandiya, İ’boutya, Türkmenistan ve Türkiye’nin birçok yerinde konserler verdi.

Paris’teki “prodige-art” uluslarası klasik gitar yarışmasında üçüncü oldu.

Paco de Lucía’nın vefatı üzerine bestelediği “Adiós Maestro” eserinin dünya prömiyerini Uluslarası Sevilla Gitar Festivali’nde Paco de Lucía anısına yapılan konserde gerçekleştirdi.

Cemal Reşit Rey’in gitar konçertosunu ilk seslendiren türk gitarist olmasının yanı sıra birçok eserin ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

Televizyon programları yaptı. Birçok senfoni orkestrasıyla farklı gitar konçertolarını seslendirdi.

Ispanya’da “Bach’tan Paco’ya Gitar..” solo gitar Cd’sini ve Türkiye’de tüm söz ve müzikleri kendisine ait olan “Yol” albümünü çıkarttı..

Klasik müzik konserleri ve  resi’boutlerinin yani sıra İspanyol ve Türk müzisyenlerden oluşan “Flamenco de Anatolucía projesinde flamenko, Türk Müziği ve caz öğelerini kendi bestelerinde birleştirmekte ve grubuyla tüm dünyada konserler vermektedir.